گروه بین المللی طرح و ساخت پرساگروه بین المللی طرح و ساخت پرساگروه بین المللی طرح و ساخت پرسا
88361960
به ما ایمیل بزنید
گروه بین المللی طرح و ساخت پرساگروه بین المللی طرح و ساخت پرساگروه بین المللی طرح و ساخت پرسا

کانال ­های فروش

کانال فروش چیست؟

کانال فروش راهی یا رسانه ­ای است که برای فروش محصولات یا خدمات به مشتریان نهایی از یک تولید کننده اتخاذ می­شود. کانال‌ های فروش می‌ توانند مستقیم یا غیرمستقیم باشند، بسته به اینکه محصولات چگونه به دست مشتریان می‌ رسند. این کانال­ها می­توانند در قالب پلتفرم ­های آنلاین یا آفلاین، افراد و … با هدف نهایی­ سازی فروش باشند.

تعریف دیگری که می­توان از “کانا­ل های فروش” ارائه کرد این است که کانال فروش منبع درآمدی برای تولیدکننده است که از طریق آن محصولات یا خدمات فروخته خواهند شد.

یک سازمان می تواند چندین کانال فروش برای فروش محصولات خود در اختیار  داشته باشد. به عنوان مثال فروشندگان، تجارت الکترونیک، شرکا، شعبه ­ها و غیره. اما نکته­ای که در این بین حائز اهمیت است این است که همه کانال­های فروش ممکن است درآمد یکسانی نداشته باشند. بنابراین سازمان­ها می­بایست کانال های فروش خود را بر این اساس برنامه­ریزی نمایند که کانالی که درآمد کمی دارد ممکن است همچنان برای برخی از مشتریان سودمند باشد، لذا صرفا توجه به درآمد بالای حاصل از فروش یک کانال ممکن است باعث از دست دادن گروهی از مشتریان سازمان شود.

کانال ­های فروش

تفاوت بین کانال فروش در مقابل فروش مستقیم

در موضوع فروش سازمانی، استفاده از کانال­های فروش در مقابل فروش مستقیم قرار می­گیرد. بسته به نوع کسب­و کار، سازمان­ها می­توانند از فروش مستقیم یا فروش غیرمستقیم (استفاده از کانال­های فروش) و یا ترکیبی از هردو برای فروش محصولات و خدمات خود به مشتریان بهره جویند. در ادامه به بررسی برخی از تفاوت­های مدل فروش مستقیم و کانال­های فروش به اختصار پرداخته می­شود.

کانال فروش فروش مستقیم
شخص ثالث مانند توزیع کنندگان، خرده فروشان یا عمده فروشان و غیره محصولات یک شرکت را به مصرف کنندگان نهایی خود می­فروشند. تولید کننده­ی محصول مستقیماً محصولات را به مصرف کنندگان نهایی می­فروشد.
در فروش کانال، شرکت ها فرصتی برای تعامل با مصرف کنندگان نهایی خود پیدا نمی کنند. در Direct sales ، تعامل مستقیمی بین فروشنده و مصرف کنندگان نهایی کالا وجود دارد.
تولید کننده موظف است درصد معینی از سود را با فروشنده شخص ثالث تقسیم کند. تولید کننده می تواند 100٪ سود حاصل از فروش محصول را حفظ کند.
فروش کانال گزینه خوبی برای فروش در کسب و کارهای بزرگ است. فروش مستقیم گزینه مناسبی برای فروش در شرکت های کوچک است.

کانال های فروش مستقیم

یک سازمان می تواند از کانال­های فروش مستقیم برای فروش محصولات و خدمات خود استفاده کند. برخی از این کانال ­ها عبارت است از:

  • فروشگاه­های خرده فروشی
  • شعبات
  • نمایشگاه ها
  • تیم فروش که توسط شرکت برای فروش محصولات به مشتریان استخدام می­شود.

کانال ­های فروش غیر مستقیم

کانال های غیرمستقیم زیادی وجود دارد که یک شرکت می تواند برای فروش به کار گیرد.

  • شخص ثالث (فروشندگانی هستند که محصولات را از طرف سازمان و با اضافه کردن مقداری به عنوان ارزش افزوده، به فروش می‌ رسانند).
  • بازارهای آنلاین (مانند آمازون که به یک کسب‌ و کار کمک می‌ کند تا فروش خود را روی پلتفرم خود انجام دهد).
  • مشارکت و برون سپاری

تفاوت کانال فروش و کانال توزیع چیست؟

هر چند در بسیاری از کسب و کارها مدیران فروش از واژه کانال فروش و کانال توزیع بجای یکدیگر استفاده می کنند، اما در بسیاری از موارد دارای دو مفهوم جداگانه هستند.

زنجیره کانال توزیع از مبداء ارائه کالا یا خدمت آغاز شده و تا زمان تحویل کالا و خدمت به مشتری ادامه دارد.

حال آنکه زنجیره کانال فروش از زمان ثبت سفارش مشتری شروع شده و تا زمان تحویل سفارش ادامه دارد. به منظور افزایش فروش و نفوذ بیشتر در بازار، شناخت صحیح و بررسی کلیه کانال های فروش و انتخاب تاثیر گذار ترین آنها اهمیت بسزایی دارد.

بیشتر بخوانید:((روش های متفاوت پخت غذا))

برای درک راحت تر این مطلب، از یک مثال ساده استفاده می کنیم. در نظر بگیرد که شما صاحب یک فروشگاه هستید، بنابراین مهمترین کانال فروش به مشتریان همان فروشگاه فیزیکی است. حال اگر به منظور افزایش رفاه حال مشتریان امکان سفارش تلفنی را اضافه کنید، در واقع کانال فروش تلفنی نیز به کسب و کار شما اضافه شده است. برای فهم بهتر مساله، آنلاین شاپ‌ هایی که در فضای مجازی همچون اینستاگرام فعالیت می‌ کنند، اکانت آن­ ها از مهمترین کانال‌ های فروش آنها بشمار می‌ آید.

در سال‌ های اخیر شاهد روی کار آمدن کانال‌ های آنلاین جدید و گاها پیچیده ه­ای هستیم که منجر به تدوین استراتژی‌ های فروش چند‌ کاناله شده است. حال آنکه انتخاب کانال‌ های فروش منطبق بر کسب و کار و مدیریت صحیح آن­ها نقش تعیین کننده­ای در افزایش فروش و سود‌ دهی هر کسب و کاری دارد.

کانال فروش یا فروش غیر مستقیم

فروش از طریق کانال شامل واسطه های مختلفی است که محصولات را برای تولید کننده در بازار می­فروشند و توزیع می­کنند. از فروش کانال می توان به عنوان فروش غیرمستقیم نیز نام برد. زیرا فروشنده مستقیماً محصولات را به مصرف کنندگان نهایی خود نمی­ فروشد. به عنوان مثال ، یک شرکت می تواند فروش محصولات خود را از طریق خرده فروشان ، عمده فروشان، توزیع کنندگان و … انتخاب نماید.

بسیاری از سازمان­ها از کانال­های فروش بهره می­برند چرا که این یک روش مقرون به صرفه برای فروش محصولات در بازار است.

کوکاکولا نمونه­ای از شرکتی است که برای فروش محصولات خود در بازار از کانال­های فروش استفاده می­کند. هرگز فروشگاه فیزیکی پیدا نخواهید کرد که کوکاکولا محصول خود را در آن بفروشد، یا اینکه نمی­توانید یک بطری کوکاکولا را از وب سایت آن­ها خریداری کنید. فقط از طریق فروشنده ­های شخص ثالث و کانال­های فروش مانند فروشگاه های مواد غذایی، دستگاه فروش، رستوران یا هر سیستم فروش دیگر می توانید کوکاکولا را خریداری کنید.

کانال ­های فروش

چرا باید از چندین کانال فروش استفاده کرد؟

کسب و کارهای مختلف بر حسب نوع کسب و کار و محصول و خدماتی که ارائه می دهند، امکان استفاده از کانال‌ های فروش متعددی دارند.

که صد البته انتخاب کانال فروش مناسب و به روز، به افق دید و آینده نگری مدیر فروش و صاحبان کسب و کارها بستگی دارد.

به عنوان مثال فروشگاهی که به فروش در محل فیزیکی خود بسنده کرده و مایل به استفاده از سایر کانال­های فروش نیست، نسبت به سایر فروشگاه‌ ها که همان محصولات را عرضه می کند، اما از کانال های فروش دیگر از جمله فروش تلفنی، فروش آنلاین تحت وب، اپلیکیشن فروش آنلاین و…. استفاده می‌ کنند، از سهم بازار کمتری برخوردار است.

بنابراین استفاده از چندین کانال فروش در پوشش دهی سطح وسیعتری از مشتریان و افزایش سهم بازار موثر است.

هرچند استفاده از کانال‌ های فروش متعدد در افزایش فروش موثر است اما انتخاب کانال‌ های نامتناسب منجر به ایجاد یک سیستم توزیع با ارتباط ناموزون در بین اعضا شده که در دراز مدت منجر به کاهش کارایی خواهد شد.

عوامل موثر بر انتخاب کانال فروش چیست؟

دید مدیریتی و آینده نگری صاحبان کسب و کارها می تواند تاثیر مستقیمی بر انتخاب کانال های فروش  مناسب برای کسب و کار داشته باشد. اما پیش از انتخاب هر کانال فروشی توجه به این نکته که چند درصد بازار هدف را تحت پوشش قرار می­دهد نیز حائز اهمیت می­باشد. به عنوان مثال اگر فردی به عنوان مدیر یک فروشگاه، تمایل به استفاده از کانال فروش آنلاین داشته باشد، توجه به این نکته حائز اهمیت است که چند درصد از مشتریان وی مایل به خرید و پرداخت به صورت آنلاین می ­باشند.

کانال ­های فروش

علاوه بر اهمیت میزان پوشش دهی بازار، هزینه ­های کانال فروش نیز از اهمیت بسزایی برخوردار می­باشد و در واقع استفاده از یک کانال فروش می­تواند هزینه­هایی را به سازمان­ها یا مشتریانشان تحمیل نماید.

مزایای استفاده از کانال فروش

استفاده از کانال­های فروش برای سازمان­ هایی مناسب است که قصد دارند روی قسمت­های دیگر تجارت خود نیز تمرکز کنند و آن­ها را گسترش دهند.

وقتی سازمانی کار توزیع و فروش خود را برون سپاری می­نماید، می­تواند تلاش خود را روی قسمت­ های دیگر تجارت متمرکز کند . که این قسمت­ها عبارت اند از:

  • تولید محصولات جدید
  • گسترش سازمان
  • افزایش ظرفیت فعالیت­های سازمان

سازمان­ها با بهره گرفتن از کانال­های مختلف فروش، بار فروش را از شانه­های کارمندان برداشته و آن­ها را آزاد می کنند تا تلاش خود را برای کارهای مهم دیگر متمرکز کنند.

بیشتر بخوانید:((دیجیتال مارکتینگ در صنعت رستوران))

علاوه بر این ، با انتخاب کانال فروش، سازمان­ها می توانند به سرعت تجارت خود را در شهرها و کشورهای مختلف گسترش دهند. از طرفی تلاش خود را بر روی تولید محصولات جدید و رشد درآمد متمرکز کنند. هم­چنین می توانند محصولات جدید خود را به طور کارآمد در بازار توزیع کنند.

معایب استفاده از کانال فروش

استفاده از کانال­های فروش ممکن است یک گزینه سودآور برای فروش محصولات سازمان­ها به نظر برسد. اما استفاده از کانال­های فروش از معایب نیز عاری نیست. اولین نقطه ضعفی که شرکت­ها را از انتخاب کانال فروش منع می­کند این است که آن­ها کنترل تجارت خود را از دست می­ دهند.

آن­ها باید کنترل فروش و توزیع محصولات خود را به شرکت­های دیگر بدهند. با این حال، سازمان­ها می­توانند با تعیین مدیر برای کانال­ های فروش خود این مشکل را برطرف سازند.

اما در این حالت نیز سازمان­ها مجدداً ملزم به پرداخت هزینه­های اضافی به صورت حقوق و مشوق­ های پرداخت شده به مدیر کانال­های فروش می­باشند.

علاوه بر این به عنوان یک تجارت، سازمان­ها ملزم به انجام اقدامات مداوم برای کنترل استراتژی­های قیمت­ گذاری انتخاب شده توسط اشخاص ثالث هستند.

اگر شخص ثالث تصمیم بگیرد که هرگونه سیاست قیمت­ گذاری خودسرانه را انتخاب کند، این ممکن است بر استراتژی قیمت­ گذاری کسب و کار سازمان­ها تأثیر سوء بگذارد.

هم­چنین اگر سازمان­ها از مدل کانال­های فروش (فروش غیر مستقیم) در مقابل مدل فروش مستقیم استفاده نمایند، نمی­توانند از سود 100 درصدی حاصل از فروش محصولات خود بهره­مند شوند. چراکه می­بایست بخش قابل توجهی از حاشیه سود سازمان را با توزیع کنندگان خود تقسیم کنند. در برخی از موارد ممکن است درصدی از سود که می­بایست سازمان­ها با توزیع کننده خود به اشتراک بگذارند از 10 تا 50 درصد باشد.

مدل فروش کانال برای انواع کسب و کارهای مختلف

استفاده از مدل کانال فروش، گزینه ه­ای ایده آل برای شرکت­های بزرگ دارای دفاتر در شهرهای مختلف خواهد بود. انتخاب اینگونه شرکت­ها برای فروش مستقیم هزینه زیادی خواهد داشت. زیرا آن­ها ملزم به ایجاد تیم­های فروش در شهرهای مختلف می ­شوند. به همین دلیل، شرکت­ های بزرگی مانند کوکاکولا و ITC در مقایسه با فروش مستقیم، استفاده از مدل کانال­های فروش را انتخاب می کنند.

کانال ­های فروش

علاوه بر این­، مدل فروش از طریق کانال، مدل فروش خوبی برای شرکت­ هایی است که محصولات پیچیده ه­ای می­فروشند و برای عیب یابی به تخصص بالایی نیاز دارند. شریک فروش از طریق کانال نه تنها محصولات سازمان­ها را به فروش می رساند بلکه در هر زمان که مشتریان به خدمات پس از فروش نیاز پیدا کنند، خدمت رسانی نیز خواهند کرد. این به سازمان­ها کمک می­کند تا بهتر به مشتریان خود خدمات دهند و آن­ها را راضی و خوشحال نگه دارند..

نتیجه­ گیری

همه کانال های فروش درآمد یکسانی برای سازمان­ها به ارمغان نمی ­آورند. از طرفی میزان درآمد حاصل از فروش تنها معیار سنجش عملکرد کانال­های فروش سازمانی نیست، چرا که گاهی استراتژی­های متفاوتی در ارتباط با سازمان و مشتریان آن وجود دارد.

بنابراین هر سازمانی در زمان استفاده از استراتژی فروش مستقیم و کانال­های فروش با این سوال مواجه خواهد شد که کدام روش و کانال‌ های فروش در جمع‌ آوری بیشترین و اثر بخش ­ترین فروش مؤثر هستند؟

متأسفانه، راه حل یکسانی برای این سوال وجود ندارد زیرا مشاغل منحصر به فرد هستند و ارزش­ها و تصمیمات سازمانی خاص خود را دارند که می­بایست هر کدام از آن­ها با در نظر گرفتن مزایا و معایب فروش مستقیم و فروش از طریق کانال برای محصولات و خدمات سازمانی خود و هم­چنین درآمد حاصل از فروش و استراتژی ارتباط با مشتریان، بهترین راه را برای فروش سازمانی خود اتخاذ نمایند.

شما عزیزان می توانید از طریق شماره تماس های زیر جهت مشاوره رایگان با کارشناسان مجرب مجموعه ما تماس حاصل فرمایید.

عنوان شرح
نویسنده توحید علوی
منابع دانشگاه تهران

اردیبهشت ماه 1401

پیام بگذارید